Badanie MR serca – Obrazowanie serca metodą rezonansu magnetycznego
Wraz z rozwojem cywilizacji ze względu na niezdrowy styl życia, doszło do zwiększonej zachorowalności na choroby serca. Jak wynika z badań, w ostatnich latach ponad 46% wszystkich zgonów było spowodowane chorobami serca, które należą do tzw. chorób cywilizacyjnych. Badania naukowe wykazały, że większość osób, które uległy tym chorobom, nie miała odpowiedniej diagnostyki i terapii, podczas gdy inni zaczęli otrzymywać leczenie, gdy było już za późno.
Rezonans magnetyczny serca rozpowszechnił się znacznie w ostatnich latach i zalicza się dzisiaj do złotych standardów nowoczesnej diagnostyki kardiologicznej już w przypadku podejrzenia problemu z sercem. Badanie to należy do procedur diagnostycznych ratujących życie, które mogą pomóc wykryć problem kardiologiczny, zanim wymknie się spod kontroli. Znaczenie, jakie MR serca zyskał w kardiologii, wynika z jego szczególnych właściwości fizycznych. Ze względu na swoją dokładność, rezonans magnetyczny serca jest uzupełnie- niem innych metod diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa serca lub echokar- diografia. Rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, nie jest bolesny ani szkodliwy.
MR serca oferuje niezwykle dokładne obrazowanie diagnostyczne serca z bardzo dobrą rozdzielczością przestrzenną i kontrastem tkanek, pozwalając na precyzyjną ocenę budowy i kurczliwości mięśnia sercowego. Z tego powodu MR serca jest idealnym badaniem obrazowym w ocenie zapalenia mięśnia sercowego, miedzy innymi na skutek infekcji COVID-19, jak i w ocenie wad wrodzonych i nabytych serca.
Nie czekaj z diagnostyką aż będzie za późno
Obrazowanie serca metodą rezonansu magnetycznego (MR serca) zapewnia fascynujący wgląd w serce, daje obrazy o wysokiej rozdzielczości i umożliwia bardzo dokładne pomiary serca.
Badanie rezonansem jest aktulanie najbardziej precyzyjne w ocenie struktury i funkcji mięśnia sercowego. Zastosowanie rezonansu obejmuje ocenę żywotności mięśnia sercowego, diagnostykę kardiomiopatii, chorób zastawek, choroby wieńcowej, guzów oraz wrodzonych chorób serca.
Wszystkie wyżej wymienione choroby mogą stanowić duże zagrożenie, jeśli nie są leczone. MR serca pozwala na ocenę ukrwienia mięśnia sercowego i ma ogromne znaczenie w chorobie wieńcowej w ocenie żywotności mięśnia sercowego – przy planowaniu terapii, operacji wieńcowych lub operacji wszczepienia bypassów.
Rezonans serca wykonuje się z podaniem środka kontrastowego, co pozwala radiologowi na dokładniejszą ocenę badania. Rezonans serca znacznie lepiej niż tomografia serca uwidacznia mięsień sercowy, natomiast w ocenie samych tętnic wieńcowych i miażdżycy dokładniejsza jest tomografia (TK serca).
Jakie są wskazania do badania rezonansu serca?
Rezonans magnetyczny serca pomoże lekarzowi zdiagnozować Twoją chorobę i umożliwia dokładne planowanie leczenia we wszystkich chorobach serca i naczyń:
- Ocena zaawansowania oraz skutków choroby wieńcowej, takich jak niedokrwienie mięśnia sercowego i blizny po zawale serc
- Ocena żywotności mięśnia sercowego i ustalenie dalszego postępowania po zabiegach na naczyniach wieńcowyc
- Diagnostyka chorób mięśnia sercowego i arytmii : zapalenie mięśnia sercowego, kardio- miopatie, arytmogenna dysplazja RV, diagnostyka powikłań infekcji Covid 19 Diagnozowanie i planowanie terapii w przypadku kardiomiopatii przerostowej lub rozstrzeniowej
- Analiza wydolności lewej i prawej komory serca, ocena niewydolności serca Ocena zastawek serca – niedomykalności lub zwężenia zastawek w przebiegu nabytych wad serca
- Ocena wrodzonych chorób i wad serca (również u dzieci)
- Ocena operacji kardiochirurgicznych, zwłaszcza u pacjentów z wrodzonymi wadami serca
- Diagnozowanie i monitorowanie terapii w niewydolności serca lub arytmii
- Ocena niewyjaśnionych omdleń i utrat przytomności
- Choroby osierdzia, płyn w worku osierdziowym
- Monitorowanie i ocena tętniaków aorty
- Ocena guzów w sercu lub wokół serca, infekcji i stanów zapalnych Diagnostyka chorób serca w przebiegu chorób takich jak choroba reumatyczna, kolagenozy, amyloidoza, sarkoidoza, hemochromatoza i inne